NORBERT MASTALERZ
Urodziłem się w 1972 r. Od dziecka jestem związany z Tarnobrzegiem.
Tutaj ...
... mam rodzinę.
W Tarnobrzegu poznałem swoją żonę - Agatę, absolwentkę Akademii Ekonomicznej w Krakowie - obecnie szefową jednego z tarnobrzeskich banków. Mamy dwie córki: 13 - letnią Laurę i maleńką Nastazję urodzoną... 6 marca 2014 roku. Mieszkamy na osiedlu Podłęże.
... chodziłem do szkoły.
Edukację rozpocząłem od Szkoły Podstawowej nr 4 imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Potem była matura w Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Nowej Dębie, a po egzaminie dojrzałości studia na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyłem również studia podyplomowe: w zakresie integracji europejskiej (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami (Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Informatyczna w Warszawie) oraz menedżerskie w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. Mam również zdany egzamin państwowy dla członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa. Posiadam zawodową licencję zarządcy nieruchomości oraz pośrednika w obrocie nieruchomościami.
... połknąłem bakcyla polityki.
Działalność społeczna. Samorząd. Polityka. Interesowałem się nimi "od zawsze", dlatego nie przypadkiem wybrałem się na politologię. W 1998 roku postanowiłem sprawdzić się w ... praktyce - startując do Rady Miasta w Tarnobrzegu. Formalnie nie należałem do partii i mało kto, mnie młodemu debiutantowi, dawał szansę na wejście do samorządu. A jednak! Bezapelacyjnie zwyciężyłem w swoim okręgu i zdobyłem trzeci wynik w mieście. Tak zostałem najmłodszym radnym w Tarnobrzegu. Jako radny byłem aktywny i bezkompromisowy - co zjednało mi sympatię wielu tarnobrzeżan. W 2002 roku wystartowałem w wyborach na Prezydenta Tarnobrzega. Przegrałem minimalnie w II turze. W tym samym roku zostałem wicemarszałkiem podkarpackim. Jesienią 2006 roku po raz drugi stanąłem do walki o prezydenturę Tarnobrzega. Znów w II turze przegrywając minimalnie (45% poparcia). Za to po raz trzeci z rzędu zostałem radnym miejskim. Trzecia próba zdobycia fotela prezydenckiego okazała się skuteczna. Wygrałem pierwszą i drugą, decydującą turę wyborów - uzyskując w niej rekordowy wynik 10 371 głosów (60,08 procent). Od 13 grudnia 2010 roku z woli mieszkańców jestem Prezydentem Tarnobrzega.
... zacząłem pracować.
Już na pierwszym roku studiów zająłem się dziennikarstwem, które - na wiele lat stało się moją wielką życiową pasją. Zaczynałem w tworzącym się wówczas w Tarnobrzegu - Radiu "Leliwa". Potem prowadziłem dział sportowy w "Tygodniku Nadwiślańskim", a następnie współtworzyłem tarnobrzeskie wydanie "Echa Dnia". Pracowałem również jako terenowy korespondent największego polskiego dziennika sportowego "Tempo - Przegląd Sportowy". W 1997 roku podjąłem się zorganizowania od podstaw tarnobrzeskiego oddziału nowej gazety na rynku - "Super Nowości". Współpracowałem z Radiem Kielce i kieleckim Radiem "Tak" oraz sandomierskim tygodnikiem "Czas Powiśla". W 2002 roku zostałem dyrektorem stalowowolskiego zespołu firmy Ruch S.A. Na tym stanowisku pracowałem do momentu objęcia stanowiska wicemarszałka województwa podkarpackiego. Po odejściu z samorządu województwa, wróciłem do pracy w Ruch-u, gdzie pełniłem stanowisko kierownika działu marketingu w Oddziale w Rzeszowie. W grudniu 2008 roku zostałem powołany na stanowisko prezesa zarządu Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, którą to funkcję "formalnie" pełniłem do końca marca br. Następnie ponownie pracowałem w spółce Ruch S.A. jako specjalista w Dziale Sieci - Podkarpackiego Regionu Sprzedaży w Rzeszowie - Zespół w Stalowej Woli.
... zająłem się działalnością społeczną.
Już jako nastolatek angażowałem się w działalność społeczną. Polem, gdzie realizowałem się najbardziej, było harcerstwo. Przeszedłem całą harcerską "ścieżkę", od zastępowego, po hufcowego. Będąc harcerzem 12 środowiskowego Szczepu 6 TDH Knieja im. Szarych Szeregów oraz 1 Tarnobrzeskiej Drużyny Harcerzy "Dąbrowa" im. Komendanta Józefa Piłsudskiego. Już wtedy dałem się poznać jako sprawny organizator. Dzięki tym umiejętnościom zorganizowałem piętnaście obozów oraz zimowisk dla dzieci i młodzieży. W szkole podstawowej oraz średniej należałem do Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, Ligi Obrony Kraju, Ligi Ochrony Przyrody i Polskiego Czerwonego Krzyża. Jak większość chłopców w szkole podstawowej uganiałem się za futbolówką w sekcji piłki nożnej KS Siarka, a następnie próbowałem swoich sił w sekcji kajakarskiej TKS Wodnik Tarnobrzeg. Z kolei na studiach uprawiałem badminton w sekcji AZS UMCS. W 1982 roku jako sympatyk "moczenia kija" wstąpiłem do Polskiego Związku Wędkarskiego. Byłem członkiem Komitetu Ochrony Pamięci i Walk Męczeństwa w Rzeszowie. Przy moim współudziale i Radka Zięby w Tarnobrzegu powstało i działa do dzisiaj Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół "Integracja". Byłem też ławnikiem Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu i członkiem rady osiedla Dzików TSM. Byłem współzałożycielem i przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia "Bezpieczne Miasto". Jestem akcjonariuszem Spółki Siarka Tarnobrzeg, należę także do Klubu Piłki Siatkowej „Siarka”, Klubu Kajakowego „Jezioro Tarnobrzeskie”, WOPR, Ochotniczych Straży Pożarnych RP (gdzie pełnię funkcję wiceprezesa zarządu miejskiego) i Jacht Klubu „Kotwica”.
Za swoje zaangażowanie społeczne i pracę zawodową byłem honorowany odznaczeniami państwowymi (m. in. przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę) i przeszło dwudziestoma wyróżnieniami resortowymi i organizacji pozarządowych. Zostałem także uhonorowany tytułem "Tarnobrzeżanin - Osobowość roku" w wspólnym plebiscycie Tygodnika Nadwiślańskiego, Radia Leliwa, Miejskiej Telewizji Tarnobrzeg oraz Stowarzyszenia "Nasz Tarnobrzeg".