baner-gora

 

RADNY MIASTA TARNOBRZEGA   

Punkt 36 - Utworzenie Muzeum Przemysłu Siarkowego nad Jeziorem Tarnobrzeskim oraz ekspozycji plenerowej

36- Dziś tematyka związana z przemysłem siarkowym, który przez blisko 60 lat żywił mieszkańców naszego miasta. Dziś po tym wielkim kombinacie pozostały dwa przedsiębiorstwa i namiastka Muzeum Zagłębia Siarkowego, które mieści się w Spichlerzu Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Trzydziesty szósty konkret dotyczy utworzenia Muzeum Zagłębia Siarkowego nad Jeziorem Tarnobrzeskim, a więc nad swoistym cudem ekologii, który powstał w wyniku działalności Kopalni Siarki Machów – mówi Norbert Mastalerz, Prezydent Tarnobrzega.

- Wielu górników pracujących w Kopalni Siarki nie ma już miedzy nami. Dlatego należy ich w sposób właściwy uhonorować. Trzeba również pokazać najmłodszym jak wyglądała praca górników, jak wyglądały kopalnie czy chociaż jak wygląda ruda siarki - mówi Maciej Michno, kierownik Ruchu Zakładu Górniczego, dyrektor ds. technicznych Kopalni Siarki Machów S.A. w Likwidacji.

- W nawiązaniu do słów pana Prezydenta i pana Dyrektora, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa w Tarnobrzegu włączyło się w tę inicjatywę upamiętnienia byłych i obecnych pracowników kopalni. Mamy już namiastkę muzeum, mieszczącego się w Spichlerzu. Naszym marzeniem jest, aby eksponaty, które zostały ocalone od zapomnienia po przemyśle siarkowym wróciły w to miejsce, w którym pierwotnie służyły, czyli nad Jezioro Tarnobrzeskie, które było głównym wyrobiskiem eksploatacyjnym. Byłoby wspaniale gdyby przyszła młodzież pamiętała, że to jezioro nie jest naturalnym tworem tylko sztucznym zbiornikiem, który powstał w wyniki eksploatacji złóż siarki – mówi Marek Szmuc, sekretarz Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Tarnobrzeg.